Σε αυτή την κατηγορία βραβεύεται το κόμικ που είναι πιο προσεγμένο από καλλιτεχνικής άποψης στο σύνολό του και -πέρα από το σχέδιο και σενάριο- εξετάζονται τα άλλα χαρακτηριστικά του, όπως είναι το λέττερινγκ, η σελιδοποίηση κλπ.
Μετά από τον πρώτο γύρο ψηφοφορίας των μελών της Ακαδημίας, οι πέντε υποψήφιοι τίτλοι για καλύτερη καλλιτεχνική επιμέλεια για τα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς 2020 (με τυχαία σειρά) είναι:
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2020/02/PROMO_BOOK_FRONT-scaled-e1581110110876.jpg?resize=690%2C1000&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2019/02/gia_net-e1549389857238.jpg?resize=705%2C1000&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2020/02/_COVER-1-scaled-e1581537617415.jpg?resize=704%2C1000&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2020/02/TREIS_COVER-scaled-e1581182081194.jpg?resize=650%2C1000&ssl=1)
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2020/02/COVER-HALEPAS-FINAL-2h-teliko-scaled-e1581240313249.jpg?resize=677%2C1000&ssl=1)
Και νικητής αναδείχθηκε το:
Ψηφιδωτό – Σενάριο: Τάσος Ζαφειριάδης, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Πέτρος Χριστούλιας, Καλλ. Επιμέλεια: Λευτέρης Σταυριανός, Πέτρος Χριστούλιας, Τάσος Ζαφειριάδης, Εκδόσεις: Jemma Press
![](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2019/02/gia_net.jpg?resize=722%2C1024&ssl=1)
You must be logged in to post a comment.