Σε αυτή την κατηγορία βραβεύεται το κόμικ που είναι πιο προσεγμένο από καλλιτεχνικής άποψης στο σύνολό του και -πέρα από το σχέδιο και σενάριο- εξετάζονται τα άλλα χαρακτηριστικά του, όπως είναι το λέττερινγκ, η σελιδοποίηση κλπ.
Μετά από τον πρώτο γύρο ψηφοφορίας των μελών της Ακαδημίας, οι πέντε υποψήφιοι τίτλοι για καλύτερη καλλιτεχνική επιμέλεια για τα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς 2022 (με τυχαία σειρά) είναι:
![21: Η μάχη της πλατείας- Σενάριο, Σχέδιο, Εξώφυλλο & Καλλιτεχνική επιμέλεια: Soloúp, Εκδόσεις: Ίκαρος](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645625042-9789605724108-scaled.jpg?resize=870%2C1199&ssl=1)
![Το καπλάνι της βιτρίνας (Graphic Novel)- Σενάριο: Άλκη Ζέη, Στέλλα Στεργίου & Γεωργία Ζάχαρη (Διασκευή), Σχέδιο & Εξώφυλλο: Στέλλα Στεργίου και Γεωργία Ζάχαρη , Καλλιτεχνική επιμέλεια: -, Εκδόσεις: Εκδόσεις Μεταίχμιο](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645439424-27656_03.jpg?resize=870%2C1149&ssl=1)
![Ξημέρωσε ο Θεός τη μέρα – Σενάριο: Τάσος Ζαφειριάδης, Σχέδιο:Θανάσης Πέτρου, Εξώφυλλο: Χρήστος Βασιλάκης (γραφιστική επιμέλεια) – Θανάσης Πέτρου, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Χρήστος Βασιλάκης, Εκδόσεις: Εκδόσεις Πατάκη](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Ξημέρωσε-ο-Θεός-τη-μέρα.jpg?resize=870%2C1176&ssl=1)
![Τσοντοκόμικ 2: Αθήνα ένα μεγάλο κρεβάτι – Σενάριο: Κορίννα Μέι Βεροπούλου, Στέλλα Στεργίου, Lussaki, Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου Watkinson, Κατερίνα Μ., Poisoner, Σιλένα Νικολοπούλου, Σμαρ, Γεωργία Ζάχαρη, Σιαδώρα, Έλενα Γώγου, Ultramarie, Βαμπιροπούλα, Σχέδιο: Κορίννα Μέι Βεροπούλου, Στέλλα Στεργίου, Lussaki, Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου Watkinson, Κατερίνα Μ., Poisoner, Σιλένα Νικολοπούλου, Σμαρ, Γεωργία Ζάχαρη, Σιαδώρα, Έλενα Γώγου, Ultramarie, Βαμπιροπούλα, Εξώφυλλο: Στέλλα Στεργίου & Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου-Watkinson, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου-Watkinson, Εκδόσεις: Αυτοέκδοση](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Τσοντοκόμικ-2.jpg?resize=870%2C1230&ssl=1)
![Berlin - Πρώτος θάνατος- Σενάριο: Κυριάκος Αθανασιάδης, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Νικόλας Κούρτης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου & Φραγκίσκος Ζουταλούρης, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645303221-BERLIN_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1237&ssl=1)
Νικητής αναδείχθηκε το:
Τσοντοκόμικ 2: Αθήνα ένα μεγάλο κρεβάτι – Σενάριο: Κορίννα Μέι Βεροπούλου, Στέλλα Στεργίου, Lussaki, Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου Watkinson, Κατερίνα Μ., Poisoner, Σιλένα Νικολοπούλου, Σμαρ, Γεωργία Ζάχαρη, Σιαδώρα, Έλενα Γώγου, Ultramarie, Βαμπιροπούλα, Σχέδιο: Κορίννα Μέι Βεροπούλου, Στέλλα Στεργίου, Lussaki, Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου Watkinson, Κατερίνα Μ., Poisoner, Σιλένα Νικολοπούλου, Σμαρ, Γεωργία Ζάχαρη, Σιαδώρα, Έλενα Γώγου, Ultramarie, Βαμπιροπούλα, Εξώφυλλο: Στέλλα Στεργίου & Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου-Watkinson, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ρομπέρτα Γιαϊτζόγλου-Watkinson, Εκδόσεις: Αυτοέκδοση
You must be logged in to post a comment.