Η απόδοση ενός ξενόγλωσσου κόμικ στα ελληνικά έχει τις ιδιαιτερότητές της. Δεν είναι απλώς μετάφραση κειμένου, αλλά μια δημιουργική διαδικασία μετατροπής που επηρεάζει όλες τις παραμέτρους ενός βιβλίου κόμικς, όπως π.χ. η επιλογή της κατάλληλης γραμματοσειράς, η τοποθέτηση των κειμένων στη θέση τους με αισθητικά άρτιο τρόπο κ.α. Εδώ βραβεύεται η καλύτερη μεταφρασμένη έκδοση της χρονιάς που πέρασε.
Μετά από τον πρώτο γύρο ψηφοφορίας των μελών της Ακαδημίας, τα υποψήφια μεταφρασμένα κόμικς για τα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς 2022 (με τυχαία σειρά) είναι:
![To Φρούτο της Γνώσης: Το αιδοίο εναντίον της πατριαρχίας - Σενάριο, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Liv Strömquist, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Αγγελική Φασιλή, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645369191-FROUTO_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1256&ssl=1)
![Σινγκάλ - Σενάριο: Tore Rørbæk, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Mikkel Sommer, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Αγγελική Φασιλή, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645369670-SINGAL_SOMA-scaled.jpg?resize=870%2C1259&ssl=1)
![Blacksad #6 - Σενάριο: Juan Diaz Canales, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Juanjo Guarnido, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Τίνα Χελιώτη, Εκδόσεις: Εκδόσεις Μικρός Ήρως](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Blacksad-6-Σενάριο-Juan-Diaz-Canales-Σχέδιο-Εξώφυλλο-Juanjo-Guarnido-Καλλιτεχνική-επιμέλεια-Τίνα-Χελιώτη-Εκδόσεις-Εκδόσεις-Μικρός-Ήρως.jpg?resize=540%2C750&ssl=1)
![Daytripper - Σενάριο, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Fabio Moon - Gabriel Ba, Χρώμα: Dave Stewart, Λέτερινγκ: Sean Konot, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Πάρις Κούτσικος, Εκδόσεις: Brainfood -Εκδόσεις Οξύ Κόμικs](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645524945-daytripper.greek_.cover_.H-scaled.jpg?resize=870%2C1321&ssl=1)
![Diabolik – Με το βλέμμα των άλλων – Σενάριο & Sx;edio: Alessandrini, Baldazzini, Bevilacqua, Camuncoli, Carnevale, Castellini, Cavazzano, Enoch, Facciolo, Giardino, Lozzi, Mastantuono, Mattotti, Milazzo, Paludetti, Palumbo, Toppi, Villa, Zaniboni Ziche, Εξώφυλλο: Milo Manara, Μετάφραση: Γαβριήλ Τομπαλίδης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Αγγελική Φασιλή, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645370114-DIABOLIK_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1280&ssl=1)
![Τhe Sandman: Πρελούδια και Νυχτωδίες (Βιβλίο 1) - Σενάριο: Neil Gaiman, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Sam Kieth, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Χρήστος Τσέλιος, Εκδόσεις: Anubis](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645894265-SANDMAN-vol1-Cover-scaled.jpg?resize=870%2C1330&ssl=1)
Νικητής αναδείχθηκε το:
Diabolik – Με το βλέμμα των άλλων – Σενάριο & Σχέδιο: Alessandrini, Baldazzini, Bevilacqua, Camuncoli, Carnevale, Castellini, Cavazzano, Enoch, Facciolo, Giardino, Lozzi, Mastantuono, Mattotti, Milazzo, Paludetti, Palumbo, Toppi, Villa, Zaniboni Ziche, Εξώφυλλο: Milo Manara, Μετάφραση: Γαβριήλ Τομπαλίδης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Αγγελική Φασιλή, Εκδόσεις: Jemma Press
You must be logged in to post a comment.