Ποτέ δεν κρίνουμε ένα κόμικ από το εξώφυλλο, αλλά σίγουρα είναι αυτό που τραβάει το μάτι και το χέρι για να το ανοίξει και να το διαβάσει. Σε αυτή την κατηγορία διαγωνίζονται τα εξώφυλλα που μπορούν να τραβήξουν το μάτι από μακριά…
Μετά από τον πρώτο γύρο ψηφοφορίας των μελών της Ακαδημίας, οι πέντε υποψήφιοι σχεδιαστές εξωφύλλου για τα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς 2022 (με τυχαία σειρά) είναι:
![Η γυναίκα με τα τραπουλόχαρτα- Σενάριο, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Αλέξια Οθωναίου, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645300121-GMT_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1255&ssl=1)
![Μέρες Λατρείας- Σενάριο: Παναγιώτης Πανταζής, Γιώργος Γούσης, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Παναγιώτης Πανταζής, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Μαρία-Χριστίνα Κατσίχτη, Εκδόσεις: POLARIS Εκδόσεις](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Μέρες-Λατρείας.jpg?resize=870%2C1202&ssl=1)
![Μυθομάχος #1 – 1821 Ευχή και Κατάρα- Σενάριο: Χάρης Γιουλάτος – Γιάννης Ρουμπούλιας, Σχέδιο, Λέτερινγκ-Χρώμα, Εξώφυλλο: Γιάννης Ρουμπούλιας, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Γιώργος Σούλας, Εκδόσεις: Nerdula Creative Lab](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645966690-mythomacjusfinal-1.png?resize=547%2C842&ssl=1)
![Το καπλάνι της βιτρίνας (Graphic Novel)- Σενάριο: Άλκη Ζέη, Στέλλα Στεργίου & Γεωργία Ζάχαρη (Διασκευή), Σχέδιο & Εξώφυλλο: Στέλλα Στεργίου και Γεωργία Ζάχαρη , Καλλιτεχνική επιμέλεια: -, Εκδόσεις: Εκδόσεις Μεταίχμιο](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645439424-27656_03.jpg?resize=870%2C1149&ssl=1)
![Berlin - Πρώτος θάνατος- Σενάριο: Κυριάκος Αθανασιάδης, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Νικόλας Κούρτης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου & Φραγκίσκος Ζουταλούρης, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645303221-BERLIN_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1237&ssl=1)
Νικητής αναδείχθηκε το:
Η γυναίκα με τα τραπουλόχαρτα– Σενάριο, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Αλέξια Οθωναίου, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου, Εκδόσεις: Jemma Press
You must be logged in to post a comment.