Η δημιουργία ενός κόμικ ξεκινάει από μια σεναριακή ιδέα. Αυτή η ιδέα εξελίσσεται για να γίνει μια ιστορία, γραμμένη με συγκεκριμένο τρόπο για να μπορεί να μεταφερθεί πάνω σε χαρτί και να αποτυπωθεί σε διαδοχικές εικόνες. Εδώ βραβεύεται το καλύτερο ελληνικό σενάριο της προηγούμενης χρονιάς.
Μετά από τον πρώτο γύρο ψηφοφορίας των μελών της Ακαδημίας, οι πέντε υποψήφιοι σεναριογράφοι για τα Ελληνικά Βραβεία Κόμικς 2022 (με τυχαία σειρά) είναι:
![21: Η μάχη της πλατείας- Σενάριο, Σχέδιο, Εξώφυλλο & Καλλιτεχνική επιμέλεια: Soloúp, Εκδόσεις: Ίκαρος](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645625042-9789605724108-scaled.jpg?resize=870%2C1199&ssl=1)
![Γυμνά Οστά- Σενάριο: Δημοσθένης Παπαμάρκος, Σχέδιο:Kanellos Cob, Εξώφυλλο: Kanellos Cob & Μαρία-Χριστίνα Κατσίχτη, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Μαρία-Χριστίνα Κατσίχτη, Εκδόσεις: POLARIS Εκδόσεις](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Γυμνά-Οστά.jpg?resize=870%2C1202&ssl=1)
![Ληστές- Σενάριο: Γιάννης Ράγκος, Γιώργος Γούσης, Σχέδιο: Γιώργος Γούσης, Εξώφυλλο: Γιώργος Γούσης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Μαρία-Χριστίνα Κατσίχτη, Εκδόσεις: POLARIS Εκδόσεις](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/Ληστές.jpg?resize=870%2C1178&ssl=1)
![Παλιές πουτάνες- Σενάριο, Σχέδιο & Εξώφυλλο: Σπύρος Δερβενιώτης, Καλλιτεχνική επιμέλεια: -, Εκδόσεις: Χαραμάδα](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645371682-PALIES-POUTANES-FRONT-COV-scaled.jpg?resize=870%2C1248&ssl=1)
![Σπαζοραχούλα - ή Το μάτι της Μέδουσας- Σενάριο: Στηβ Στιβακτής, Σχέδιο: Έλενα Γώγου Άλλος συντελεστής: Γιώργος Κομιώτης σχέδιο σελ. 30 (κάτω) - Γιάννης Ρουμπούλιας σχέδιο σελ. 31 (πάνω), Εξώφυλλο: Στηβ Στιβακτής, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου, Εκδόσεις: Jemma Press](https://i0.wp.com/ebk.gr/wp-content/uploads/2022/03/1645304770-SPAZORAHOULA_COVER-scaled.jpg?resize=870%2C1233&ssl=1)
Νικητής αναδείχθηκε:
Σπαζοραχούλα – ή Το μάτι της Μέδουσας – Σενάριο: Στηβ Στιβακτής, Σχέδιο: Έλενα Γώγου Άλλος συντελεστής: Γιώργος Κομιώτης σχέδιο σελ. 30 (κάτω) – Γιάννης Ρουμπούλιας σχέδιο σελ. 31 (πάνω), Εξώφυλλο: Στηβ Στιβακτής, Καλλιτεχνική επιμέλεια: Ελευθερία Σκλάβου, Εκδόσεις: Jemma Press
You must be logged in to post a comment.